Yüz şeklinizi biliyormusunuz? Oval yüz, yuvarlak yüz, kare yüz, uzun yüz, üçgen yüz, köşeli yüz. Yüz şeklinizi öğrenip, yüz şekillerine göre makyaj yaparak, güzel yerlerinizi daha çekici bir hale getirmek elinizde… Tabi ki küçük kusurları ortadan kaldırmakta..

Oval Yüz Makyajı

İdeal yüz şekli olarak benimsenen oval yüz, yanaklarda genişleyip, çenede incelen yüz şeklidir. Oval yüz için düzeltme gerektirmeyen tek yüz şeklidir diyebiliriz.

Diğer yüz şekillerine yapılan tüm müdahaleler, yüzü ovale yaklaştırmak içindir. Bu yüz şeklinde makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken tek husus köşeli çizgilerden kaçınmaktır ve çizgiler olabildiğince yuvarlak uygulanmalıdır.

Oval bir yüze sahipseniz Jessica Alba’nın makyaj şekli tam size göre.

Yuvarlak Yüz Makyajı

Bu yüz şeklinde özellikle çene ve elmacık kemikleri belirgin hale getirilmelidir.İlk önce yüze ten renginde fondoten uygulanır.Daha sonra 1.5  2 ton koyusu ile geriye çekilerek görüntüsünü yumuşatmak istediğimiz kısımlar gölgelenir.Yüzün alt bölümünde kulak kenarından başlayarak alnın iki tarafına gölgelemeler yapılır.Alt kısım da ise,kulağın yüze bitişik olduğu yerden çeneye doğru kavisli gölge yapılır.Sonraki işlem kulak memesinden başlayarak,yanak çukurundan buruna doğru kavisli bir gölge yapılır.Bu elmacık kemikleri belirginleştirip yüze daha anlamlı bir ifade katılmasını sağlar.Yuvarlak yüzlerde allık elmacık kemiği üzerinden yanlara doğru,aşağı bölümde ise yanak çukurunda bir üçgen oluşturacak biçimde sürülür.Yuvarlak yüzlerde dikkatin orta bölgeye çekilmesi gerekir.Bunun için canlı ve parlak rujlar tercih edilmelidir.Ayrıca gözler ve kaşlarda çekik boyanmalıdır.

Lindsay Lohan’ın makyajını dikkatle inceleyin.

Kare Yüz Makyajı

Kare yüzlerde, yüze daha yumuşak bir ifade vermek ve yüze sertlik katan açıları ortadan kaldırmak için dikkat yüzün orta bölümüne çekilmeli ve bunun için de canlı renkler kullanılması gerekmektedir.

Öncelikle yüze ten rengine uygun bir fondöten uygulanır. Yüzün üst bölümünde 1- 2 ton koyu diğer fondöten kullanılarak saç diplerinden başlayarak, şakaklara doğru kavisli bir gölge yapılır.

Daha sonraki alt bölümde ise kulağın üst kısmından, çeneye doğru inen yay şeklinde gölge yapılmalıdır. Çeneye aydınlatıcı tatbik edilir, ayrıca gözün dış kısmına ve uç yanak kemiği üzerine de aydınlatıcı sürülür.

Dudaklar canlı boyanır ve allık yuvarlak yüzlerdeki gibi üçgen şeklinde uygulanır.

Jessica Simpson’ın makyajı ve saç uygulamaları size fikir verecektir.

Uzun Yüz Makyajı

Uzun yüzlerde daha canlı ve derin bir ifade elde edebilmek için öncelikle yüzdeki düz görüntüyü gidermek gerekir.Her zamanki gibi yüze ten renginde fondoten uygulanır.Özellikle alın ve çene bölümü yatay bir şekilde 1  2 ton koyu fondoten kullanılarak gölgelenir. Allık elmacık kemiğinden kulağa doğru yatay bir şekilde sürülür.Gözlerde de çekik makyajlar daha iyi sonuç vericektir.Ayrıca alın bölgesine bırakılan perçem ve kaküllerde uzun yüzlerde hoş bir görüntü sağlanmasına yardımcı olacaktır.Uzun yüzlerde boyama ve gölgeleme işlemlerinin genelde yatay uygulanmasının sebebi yüze enine doğru çekilmiş bir görüntü vermek içindir.

Düz Üçgen Yüz

Düz üçgen yüzlerde alın bölümü dar, çene bölümü geniştir, dolayısı ile alın bölümünü ortaya çıkarmak için açık renk fondöten kullanarak aydınlatmalı alın bölümü aydınlatılırken özellikle göz kenarları ve şakaklar da unutulmamalıdır, çene bölümünü geri çekmek için koyu renk fondöten kullanarak gölgelemeliyiz.

Koyu fondöten ile tam kulak altından aşağı çeneye inilerek ve yanak çukuruna doğru gölgeleme yapılır. Gölgeler çene altından boyna doğru devam edip iyice dağıtılmalıdır.

Allık elmacık kemiği üzerine yuvarlak bir şekilde uygulanır. Kesinlikle köşeli hatlar yapılmamalıdır.

Alın dar olduğu için kaşlar ve gözler birbirine uzak ifade verilecek şekilde boyanır.

Ters Üçgen Yüz

Bu yüz şeklinde alın bölümü geniş, çene bölümü dardır. Dolayısı ile alın bölümünün daraltılıp ki bunu 1-2 ton koyu renk fondöten kullanarak gölgeleme işlemi ile yapabiliriz, çene kemiklerinin daha belirgin hale getirilmesi gerekmektedir. Belirgin hale getirmek istediğimiz bölümler için de açık renk fondöten yardımı ile aydınlatma işlemi yapabiliriz.

Alın koyu renk fondöten ile her iki yanına gölgeleme yapılarak daraltıldıktan sonra belirgin ve göze çarpan görüntüsü dengelenmiş olur. Ardından açık renk fondöten ile kulak memesinden yanak çukuru ve çeneye doğru aydınlatma işlemi yapılır ki böylece dar olan çene daha belirgin bir hal alır.

Alın geniş olduğu için gözler ve kaşlar birbirine yakın ifade verecek şekilde boyanır.

Allık elmacık kemiği üzerinden ve gözün uç bölümüne doğru elips şeklinde uygulanır.

Köşeli Yüz Makyajı

Köşeli yüzlerde kare yüzlerdekine benzer sert ve açılı bir ifade vardır.Yüze daha derin ve yumuşak bir ifade verebilmek için kemikli bölümlerin geri plana çekilmesi gerekir.Bunun için koyu renk fondotenle gölgelemeler yapılır.Ortaya çıkması istenilen bölümlerde açık renk fondotenle aydınlatılır.Kaşlara yuvarlak bir form verilmesi yüzü yumuşatacaktır.Ruj uygulanırken alt dudağa daha ensiz,üst dudağa ise daha dolgun gözükecek şekilde sürülür.Allık elmacık kemilerine yuvarlak hareketlerle uygulanır.Köşeli yüzlerde elmacık kemikleri çıkık ise gölgeleme yapılarak daha yumuşak bir ifade verilebilir.

Paylaş